Parteneri

Organizator
Co-organizator
Co-finanțat de
Sponsori principali
Parteneri instituționali
Sprijinim

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Proiect realizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Timișoara și al Consiliului Local Timișoara

Expoziția-concurs BETA: susțineri lucrări selectate

În cele 2 zile de susțineri, lucrările selectate în cadrul expoziției-concurs BETA vor fi prezentate de către autorii acestora, în fața juriului și a publicului prezent.

Aceste prezentări au rolul de a facilita înțelegerea lucrărilor în ansamblu, în vederea evaluării finale de către juriu și de a genera dezbateri cu cei din profesie și publicul larg prezent, pe baza unor exmple de arhitectură de bună practică.

Susținerile lucrărilor selectate vor fi precedate de conferințele juriului (27 octombrie) și vor culmina cu ultimul eveniment al bienalei, gala de premiere (28 octombrie), în cadrul căruia se vor anunța câștigătorii.

Pentru mai multe detalii despre procesul din spatele expoziției-concurs BETA 2018, vă invităm să consultați website-ul competition.betacity.eu.

Program:
Ziua 1, 25 octombrie:

11:30 – 12:00 înregistrare, cafea
12:00 – 12:10 scurtă introducere

Spațiu construit
12:10 – 12:30 House in Smilovici, Krsto Radovanović
12:30 – 12:50 The Dining Pavilion – M. Ionescu House, Ovidiu Micșa
12:50 – 13:10 House P31, Constantin Șelariu
13:10 – 13:30 Rilak’s House, Krsto Radovanović

13:30 – 13:50 cafea / discuții la standurile sponsorilor
13:50 – 13:55 scurtă introducere din partea organizatorilor

13:55 – 14:15 The Office Cluj, Vlad Gaivoronschi
14:15 – 14:35 VOX Technology Park, Mihaela Rusuleț

Spațiu interior
14:35 – 14:55 Individiual Notary Office C.I.A., Alexandru Buftea, Ariana Țuțuianu
14:55 – 15:15 HOME, Loredana Gaiță, Miodrag Stoianov
15:15 – 15:35 Art Encounters – main exhibition venue, Vitamin Architects

15:35 – 17:00 pauză de prânz
17:00 – 17:10 scurtă introducere din partea organizatorilor

Spațiu public
17:10 – 17:30 Architectural-urban competition for the conceptual design of public spaces of the part of the central city zone in Novi Sad, STUDIO D’art
17:30 – 17:50 PASSAGE, Anda Maier, Sorina Jecza
17:50 – 18:10 Landscape design of part of the centre of Temerin, STUDIO D’art

18:10 – 18:30 cafea / discuții la standurile sponsorilor
18:30 – 18:35 scurtă introducere din partea organizatorilor

Inițiative / experimente / viziuni în arhitectură
18:35 – 18:55 FlexiSPOT, Marko Vučić
18:55 – 19:15 Trailer for Research and Activation, Cristi Borcan
19:15 – 19:35 The Healing Grid – from drainage channels to ecological corridors, Loredana Gaiță
19:35 – 19:55 Tischlein Deck Dich, Vitamin Architects

Ziua 2, 26 octombrie

10:30 – 11:00 înregistrare, cafea
11:00 – 11:10 scurtă introducere din partea organizatorilor

Lucrări de licență
11:10 – 11:30 Community Centre, Tiron Andrei
11:30 – 11:50 Urban collage – Riverfront brownfield regeneration in Budapest, Orsolya Godra
11:50 – 12:10 Anamnetic instances on the Danube, Anisia Mouhamed
12:10 – 12:30 Pioneer House 2.0 , Teodora Ungureanu
12:30 – 12:50 Craftsmen’s House, Ariana Țuțuianu

12:50 – 13:10 cafea / discuții la standurile sponsorilor
13:10 – 13:15 scurtă introducere din partea organizatorilor

13:15 – 13:35 Mokembe – Public Space, Egyed Csongor
13:35 – 13:55 A meeting place, Dana Roxana Hosu
13:55 – 14:15 Culture and craftsmanship centre, Ana-Corina Ștefănescu
14:15 – 14:35 New power plant. Rehabilitation of the Florești thermal power plant, Natalia Simina Dumitru
14:35 – 14:55 Horezu Ceramic Museum, Andra Șodolescu

14:55 – 16:20 pauză de prânz
16:20 – 16:30 scurtă introducere din partea organizatorilor

Spațiu construit
16:30 – 16:50 Restoration, consolidation and refurbishment of residential building into office spaces with complementary functions. Loft arrangement in existing attic, Oana Sârbu
16:50 – 17:10 A house somewhere west, Romania, Tiberiu Bucșa, Maria Koller, Gál Orsolya
17:10 – 17:30 WERK Restaurant, Cătălin Trandafir

17:30 – 17:50 cafea / discuții la standurile sponsorilor
17:50 – 17:55 scurtă introducere din partea organizatorilor

Inițiative / experimente / viziuni în arhitectură
17:55 – 18:15 Anina Mine of Ideas, Gabriela Pașcu
18:15 – 18:35 Electric Castle (Temporary pavilions and installations at the music festival „Electric Castle”), Silviu Aldea
18:35 – 18:55 PopUP Răspiua – mobile, inclusive playground, Iris Popescu
18:55 – 19:15 Someș Delivery 2017/2018, Marius Moga
19:15 – 19:35 Persistance, Tudor Vlasceanu, Romina Grillo
19:35 – 19:55 Topophilia, stardust architects

25
Oct
Oct
26
11:00
20:00
Locație Sala Multifuncțională, Consiliul Județean Timiș
Înapoi
Înainte